AZ YESEMDE KİLO VEREMEMENİZİN 6 SEBEBİ;

  • AZ ÇALIŞAN TİROİD BEZİ ; Tiroid bezi az çalıştığı zaman metabolizma yavaşlar ve kilo artışı yaşanır. Bu durumda tiroid hormon üretimini bozan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Vitamin- Mineral eksiklikleri tamamlanmalıdır.
  • YÜKSEK KORTİZOL SEVİYESİ; Beyin çeşitli türde stres faktörlerine yanıt olarak kortizol salınımını uyarır. Kortizol seviyesinin kanda uzun süre yüksek kalması TSH üretimini baskılayarak iştahı arttırır ve obezite riskini arttırır. Aynı zamanda Tansiyon, şeker, kemik erimesi gibi hastalıklara da yol açmaktadır.
  • GIDA DUYARLILIKLARI; Herhangi bir besine karşı duyarlılık söz konusu ise kilo vermede sıkıntılar yaşamanız çok normaldir. Bu durumlarda Eliminasyon diyeti ile desteklemek kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • YETERSİZ UYKU; Uykunun zamanlaması, uzunluğu ve kalitesi Kortizol düzeyini etkiler. Bu Büzden yetersiz uyku kilo artışına neden olmaktadır.
  • KULLANILAN İLAÇLAR; Bazı ilaçların yan etkisi olarak vücutta sıvı tutumuna bağlı ödemlere, iştahın artmasına, horonlarda artışa ve bazı vitamin/mineral düzeylerinin azalmasına neden olabilmektedir. Bunlara bağlı olarak kilo vermelerde sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak kilo aldırsa bile doktorunuzun gerekli gördüğü ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Tedavinize doktorunuzdan habersiz kesinlikle ara vermeyiniz.