KALİTELİ BESLENMEK İÇİN KALİTELİ HAZIRLAMAK ÖNEMLİ

Yemeklerimizi hazırlarken besinlerin en kalitelisini bulmaya çalışıyoruz. Ama gözden kaçırdığımız bir durum daha var. Besinleri hazırlarken ve pişirirken nelere dikkat ediyoruz. Hazırlama ve pişirme aşamasının en az seçtiğiniz yiyecekler kadar önem taşıdığının farkında mısınız? Yanlış hazırlama ve pişirme besinlerdeki vitaminlerinin kaybolmasına neden oluyor. Sonuçta: halsizlik, yorgunluk gibi sorunlar bizi etkiliyor.
1) SEBZE YEMEKLERİNİ YANLIŞ HAZIRLIYORUZ.

Taze sebzeleri hazırlarken sebzeleri ayıklayıp doğradıktan sonra yıkamak B ve C vitaminlerinde kayba neden oluyor. Ve yeşillikleri çok küçük kesilmesi vitamin kaybını artıyor. Aynı şekilde yeşil yapraklı sebzelerin bıçakla doğranması vitamin içeriğini azaltmaktadır. Sebze yemeklerinin pişirilirken çok fazla miktarda su ile pişirilmesi, sebzeleri haşlayıp suyunun dökülmesi, yağda kızartma yönteminin kullanılarak tüketilmesi besinlerin değerini azaltmaktadır.
2) DOĞRU HAZIRLAMA TEKNİKLERİ:

Taze sebzeleri önce yıkayın, ayıklayın ve sonra doğrayın. Doğranmış sebzeleri bekletmeden pişirerek hava temasını azaltın. Sebzeleri olabildiğince iri doğramaya dikkat edin, yeşil yapraklı sebzeleri elle ayıklayın. Salatayı tüketmeden kısa süre önce hazırlayın. Zeytinyağı, limon, sirke gibi salata soslarını tüketimden hemen önce ekleyin. Sebze ve meyve kurutacaksanız, kurutma işlemini gölge ve havadar bir yerde yapın. Sebzeleri az suda haşlayın ve suyunu dökmeyin. Pişirme ısısının yüksek olmamasına ve sürenin kısa olmasına özen gösterin.
3) BAKLAGİLLERİN PİŞİRİLMESİ:

Kuru baklagilleri pişirirken yapılan hatalardan biri de pişirme suyunu dökmek. Oysaki kurubaklagiller bir gün suda bekletildiğinde gaz yapıcı oligosakkaritler suya geçmektedir. Böylece pişirme kolaylaşır. Bir diğer hatalı uygulama ise ıslatma suyunun sıcaklığıdır. Birçok kişi kaynar su dökerek ıslatmaktadır. Ama Islatma suyunun sıcaklığı 60 derecenin üzerinde olduğunda tiamin, riboflavin ve niasin kaybı artmakta bu yüzden kuru baklagilleri soğuk suyla ıslatın ve bu suyu dökün. Pişirme suyunu dökmeden yemeğinizi pişirin.
4) TAHILLARI KAVURMAKTAN KAÇININ

Türk mutfağında çorba, pilavlar ve makarnalar hazırlanırken yapılan hatalar; haşlayıp suyunu dökme, yüksek sıcaklıkta kavurma ve çok fazla miktarda yağ kullanmadır. Yüksek sıcaklıkta yapılan kavurma bitkisel proteinlerin vücutta yararlılığını azaltır, B grubu vitaminlerin kaybına ve kanser yapıcı bileşiklerin oluşumuna neden olur. Yağın kızdırılması ile yağın içerisindeki E vitamini miktarı da azalır. Pirinç, un, şehriye gibi tahılları az yağ ekleyerek ve kavurmadan pişirin. Pirinci pişirmeden önce suda bekletmeyin. Makarna ve erişteyi az suda haşlayın, haşlama suyunu dökmeyin.

5)YUMURTA TÜKETİRKEN DİKKAT

Yumurtalarınızı yıkamadan, kuru olarak buzdolabında 2-3 hafta tazeliğini yitirmeden saklayabilirsiniz. Salmonella adı verilen bakterilerin neden olduğu besin zehirlenmesinden korunmak için kullanacağınız zaman yıkayın ve çiğ tüketimden kaçının. Çiğ yumurtanın hem sindirimi güçtür hem de mikroorganizmaların bulaşma olasılığı vardır. Ayrıca yumurtadaki biotinde çiğ tüketildiğinde vücutta kullanılamamaktadır. Yumurta, kabuklu olarak pişirildiğinde 4 dakikada beyazı, 12 dakikada tamamı katılaşıyor. Daha fazla pişirme sonucu sarısındaki demir, beyazdaki sülfür ile birleşerek yumurta sarısının etrafında yeşil bir halka oluşuyor vitamin kaybı oluşuyor.

6) AÇIK SÜT MÜ? KAPALI SÜT MÜ?

Pastörize sütte folik asit kaybı yüzde 5, UHT sütte yüzde 20 iken bu oran kaynatılmış sütte yüzde 30’lara çıkar. Ancak illa açık süt alıp içmek istiyorsanız mutlaka güvenilir kaynaktan sütünüzü sağlamalı ve en fazla beş dakika kaynatıp hemen soğutmalısınız. Süt ve süt ürünlerini aydınlık yerde bekletmeyin, açık renk şişelerde saklamayın.

7) TATLILARA EN SON ŞEKERİ İLAVE EDİN

Özellikle Ramazan Ayındayken iftar sonrası sütlü tatlılar tercih edilebilmektedir. Bu yüzden özellikle bu son maddeyi eklemek istedim sizler için. Sütlü tatlıları pişirirken şekerin önceden eklenmesi sütün protein değerinde azalmaya yol açar. Bu yüzden sütlü tatlı yaparken şekeri en son eklemeye özen gösteriniz.

Sevdiklerimizle birlikte oturabileceğimiz, soframızdan neşenin, sohbetin, dostluğun eksik olmayacağı nice Günlere.