GÖNÜLLERİN BAŞ TACI CEVİZ

Beyine benzeyen görüntüsü ve içerdiği yüksek miktarda omega 3 yağ asitleri sayesinde gönüllerin baş tacı CEVİZ.

Beyinde bulunan tüm iletilerin birbirine akışını sağlayan yapının ana maddesi olan omega 3 beyin hücrelerinin daima canlı kalmasını sağlayan önemli bir yağ asididir. Aynı zamanda yaşla azalan hormonlar, psikolojik sorunlar gibi nedenler uyku düzenimizin bozulmasına neden olabilmektedir. İçerisinde 2.5 – 4.5 ng/g melatonin bulunan ceviz, doğal melatonin kaynağıdır. Ceviz yiyen kişilerde kandaki melatonin düzeyi artmakta ve uyku problemlerine çözüm olabilmektedir. Kandaki antioksidan etkiyi de arttırarak birçok hastalığa karşı vücudu korumaktadır.

Ceviz ile alınan yüksek miktardaki omega 3 yağ asidinin;

  • Depresyonu azalttığı
  • Kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolünü (yaklaşık %9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur.
  • Kalbe giden damarlara koruyuculuk sağladığı; bu sayede gece boyunca rahat uyumanıza neden olduğu bilinmektedir.
  • Omega 3 ve melatonin sayesinde aynı zamanda kanser, Parkinson ve Alzheimer gibi kalp ve sinir sistemi hastalıklarının önlenmesinde etkilidir.
  • Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin %30, inme riskinin ise %49 azaltıldığı saptanmıştır.
  • Sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı yapılan çalışmalarla belirlenmiştir.

Günde 1 avuç içi kadar veya 7-8 tam ceviz tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır.