ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZİTE VE BESLENME BOZUKLUKLARI

FAST FOOD ALIŞKANLIKLARI ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR ?

Fast food tarzı dediğimiz hazır besinleri tüketim yaşı neredeyse 2-3 yaşlarına kadar inmişken bu durumun çocukları ve ilerideki yaşamlarını nasıl etkilediğini ele almamak olmazdı. Fast Food besinler;

👎 Yüksek miktarda tuz barındıran bu yiyeceklerin kan basıncını artırarak tansiyon problemlerinin oluşmasına neden olabilmektedir.

👎hayvansal yağları fazla içerdiği için ileri dönemlerde kalp-damar hastalıklarının, kanser ve diğer kronik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

👎Vitaminler ve mineraller açısından besin değeri düşük olan fast food yiyecekler çocukların  bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır.

👎Özellikle Kızartma türü yiyeceklerin tüketilmesi kansere yakalanma riskini arttırmaktadır.

📣Kızartma yağlarının uzun süre kullanılması yağda kimyasal bozulmalar olmaktadır. Ayrıca çok yanmış ürünlerde kansere davetiye  çıkarmaktadır.

📣 İçerisindeki yoğun koruyucu maddeler, renklendiriciler ve diğer kimyasallar ise  vücut gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

❤VÜCUDU BESLEMEK DEMEK ZİHNİNDE BESLENMESİ DEMEKTİR. Hazır besin tüketimlerinin zihin gelişimi için kötü etkileri olmaktadır. Bu yüzden çocukların bu besinlerle tanışması ne kadar geç olursa ileriki dönemlerde de bu besinlere yönelim daha az olacaktır 😊