ÇÖLYAK MI? GLUTEN HASSASİYETİ Mİ?

Günümüzün popüler diyet akımlarından biri olan glutensiz beslenme nedir? Kimler uygulamalıdır? Pek çoğunuz glutensiz beslenmeyi duymuş, okumuş belki de uygulamış olabiliriz. Aslında Gluten; Arpa, çavdar ve buğday gibi tahıllarda doğal olarak bulunan bir protein türüdür. Çölyak hastalığı bulunan bireylere özel olarak uygulanması gereken bir diyettir.  Sağlıklı bireylerin gluteni kesmesine gerek yoktur.

ÇÖLYAK NEDİR?

Çölyak ciddi bir hastalık olup tedavisi ömür boyu devam etmektedir. Çölyak hastalığı ile Glutene hassasiyetle karıştırılmamalıdır.  Çölyak hastalığı ince bağırsağın, gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Sağlıklı bireylerde besinler ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp emilerek kana karışır. Emilim esnasında bağırsamızda bulunan ve Villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar önemli yer edinmektedir. Çölyak hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları tahrip olur ve küçülürler. Böylece besinler emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği ve sonrasında hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Pek çok kişi kilo vermede Glutensiz beslenme tarzını benimsemekte ve beslenmektedir. Ancak bu gluteni kestiğiniz için değil, karbonhidratı kestiğiniz için olabilir. Zayıflamak için dengeli beslenmek ve hareketli yaşam her zaman için önemli bir yer taşıyor.  Kısacası glutensiz diyet asla bir zayıflama yöntemi değildir bu yüzden besin hassasiyetiyle karıştırılmamalıdır.  

HASSASİYET NEDİR?

Çölyak hastalığıyla aynı olmasa da gluten tüketmek bazı insanlarda grip, şişkinlik diğer gastrointestinal sorunlar ve yorgunluk gibi birçok yan etkiye sebebiyet verebilmektedir. Şişkinlik, yorgunluk gibi genel belirtiler stres de dâhil pek çok farklı durumlar ilgili olabiliyor. Bu nedenle glutensiz diyet her derde deva veya en iyi zayıflama yöntemi gibi düşünülmemelidir. Eğer gluten duyarlılığı rahatsızlığına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, glutenden bir süre uzaklaşın ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyin.

Test yaptırdım glutene alerjim var diyorsanız ve bahsettiğiniz testler IgG testleriyse üzülerek bu testlerin tanı koymak için yeterli olmayacağını söyleyeceğim. Bu testler o besinlere karşı alerjiniz olduğunu değil bu besinlere maruz kaldığınızın göstergesidir. Gluten ise birçok besinle bulaşabilecek bir yapı olduğu için glutensiz beslenmede hazırlama ve pişirme aşaması çok önemlidir. Bu yüzdende tahıllardan zengin olan Türk mutfağında bu sonuçları görmek de pek şaşırtıcı değil. Çölyak tanısı kanda antikor testleri yapılarak konulmaktadır. Glutene karşı hassasiyetiniz veya çölyak tanınız varsa mutlaka glutensiz beslenmelisiniz. Ancak her gaz, şişkinlik veya yorgunluk hissi glutene karşı alerjiniz olduğunu göstermeyecektir aman dikkat. Ancak unutulmamalıdır ki beslenme düzeniniz için bu tip beslenme ne kadar sürdürülebilir olduğudur.

Sevdiklerinizle birlikte yaşlanabileceğiniz nice sağlıklı günlere..