ELİMİNASYON DİYETİ NEDİR/ NE DEĞİLDİR?

Bugün birçoğumuzun son zamanlarda sık duyduğu bir konudan bahsetmek istiyorum. Hatta o kadar fazla duyuyor ve yorum alıyoruz ki ‘‘ Acaba diyet yaparken bende bu yüzden mi başarılı olamıyorum’’ diye düşünüyoruz.

BESİN İNTOLERANSI

  • Süt bana çok dokunuyor.
  • Glüten beni şişiriyor
  • Glütensiz beslenmeye başladıktan sonra çok rahatladım ve çok kilo verdim.
  • Sabahları dümdüz olan karnım akşama kadar davul gibi şişiyor.

Bunun gibi birçok örnek sayabileceğim cümlelerle birçoğumuz mutlaka yakın çevresinde karşılaşmış veya duymuştur. Maalesef besin intoleransı çok yaygın bir durum ve birçok kişi bu durumdan muzdarip. Kendisine dokunan besinleri bilip ama ne yapması gerektiğini bilmeyenlerin ihtiyacı olan bir diyet.

ELİMİNASYON DİYETİ

Kelimenin kökünden de anlaşılacağı üzere diyetin mantığı ELİMİNE ETMEK yani bazı besinleri beslenme düzenimizden çıkartmak/ ayıklamaktır.

Adım adım ilerlenecek bu beslenme düzeninde disiplin ve sabır çok önemli. Bu şekilde beslenirken yaşanılan semptomların azalmasına bağlı olarak hangi besinlerin sizi rahatsız ettiğini keşfediyorsunuz. Peki bu semptomlar tam olarak nelerdir? Şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık, mide bulantısı, öksürük, yorgunluk, burun akıntısı, baş ağrısı, migren gibi şikayetler besin intoleransı semptomları arasındadır. Ancak besin alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Bu tür diyetleri tek başınıza yapmak daha kötü sonuçlara neden olabilir.

DİYET SÜRECİNDE MEKANİZMA NASIL İŞLER?

Diyet 2 aşamadan oluşan bir süreçtir. Öncelikle duyarlılığınız olduğunu düşünülen besinler minimum 2-3 hafta boyunca çıkartılır daha sonraki aşamada tekrardan tanıtılarak tüketilmeye başlanır. Bu besinler genellikle glüten içeren tahıllar, süt ve süt ürünleri, kurubaklagiller, işlenmiş bitkisel yağlar (Ayçiçek, mısır, kanola vb.), şeker, soya ve katkı maddeleri içeren besinlerdir. Tekrardan tanıtma sürecinde besinler ayrı ayrı olarak beslenme düzenine eklenir ve süreç takip edilir. Yukarıda yazdığım semptomlardan herhangi birini yaşamıyorsanız vücudunuz artık o besini tolere edebiliyordur ancak hala aynı problemleri yaşıyorsanız o besinleri hayatınızdan çıkarmalı ve bir gastroentroloğa gitmelisiniz. Her ne kadar neleri hayatınızdan çıkartacağınız genel öneriler olsa da bu süreci hem doktor hem de diyetisyenle yönetmeniz daha doğru ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Bu süreçte şunu belirtmeden de geçmek istemiyorum. Glüten hassasiyeti olmayan kişilerin hayatlarından glüteni çıkartıp kilo vermesinin sebebi glütensiz beslenmesinden dolayı değildir. Glüteni genellikle tahıllarda, pasta, börek gibi pastane ürünlerinden daha çok almaktayız. Bu besinleri tüketmediğimizde aslında hayatımızdan sadece glüteni değil aynı zamanda basit şeker ve basit karbonhidratları da çıkarttığımız için kan şekerimiz düzene giriyor ve bu sayede yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerimiz ortadan kalkıyor. Enerji alımını kısıtladığımız için de kilo veriyoruz.  Bu durum da lütfen kendinize şu soruyu sorun gerçekten benim bu besinlere karşı intoleransım var mı?

ELİMİNASYON DİYETİNİN FAYDALARINI SAYACAK OLURSAK;

  • Geçirgen bağırsağı onarmaya yardımcı olur.
  • Egzama/ sedef/ iltihabi cilt hastalıklarının seyrinin yavaşlamasına yardımcıdır.
  • Otoimmün rahatsızlıklar mevcutsa bağırsak onarımına yardımcı olur.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomlarını geriletebilir.
  • Vücudun toksik yükünü azaltır.

Sizlerde hazımsızlık, şişkinlik, yorgunluk gibi rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz ve herhangi bir besine karşı intoleransınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla veya diyetisyeninizle mutlaka konuşmalısınız.  Detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz.