EMZİRİRKEN KİLO VERMEK İSTİYORUM…

Geçen ay ki yazımda da belirttiğim gibi ‘‘Anne sütü’’ doğadaki en değerli besindir. İlk 6 ay süresince bebeği sadece anne sütü vermek, etkin süt verme şeklidir. Anne sütünün verimi bebek için çok önemlidir. Sadece anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olur ve bu sayede birçok hastalığa karşı korunurlar.  Bu yüzden anne kilo vermek uğruna sütünü tehlikeye atmamalıdır. Emzirirken kilo vermek her annenin arzusudur ama lütfen korkmayın ve acele etmeyin.

Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 600- 700 ml süt salgılanır. Bu da yaklaşık olarak 6-7 çay bardağına denktir. Ve bunun sağlanması için harcanan kalori de günlük 500-700 kkal civarındadır. Süt verirken oluşan kalori kaybı  1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Emzirme döneminde dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anneler, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı fazla kilolardan kurtulur. Bu süreçte benin önerim, annenin bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşmesi tek başına kalori kısıtlaması yapmadan destek alarak gitmesidir. Özellikle randevuya gitmeden bir hafta önce hafta boyunca yediklerinizi ve süt verdiğiniz zamanları kaydederseniz beslenme planınızı yaparken kolaylık sağlayacaktır.

Emzirirken kilo verme hızım nasıl olmalı sorusunu duyar gibiyim. İlk 4 ayda aylık 500 gr-1 kg zayıflama normaldir. Anne çok şişmansa, ayda 2 kg kayıp da gözlenebilir. Ancak ayda 2 kg’ın üzerinde zayıflamak emziren annenin süt verimi için sakıncalıdır. Doktorunuzun izniyle birlikte hafif yürüyüşler ve düzenli egzersizler yapmak kilo vermenizi hızlandıracaktır. Ancak lütfen bu süreçte vücudunuzun yeni doğum yapmış olduğunu ve duruma uyum sağlayamama ihtimalini de göz ardı etmeyin. Önceliğiniz hamilelik öncesi kilonuz olmalı ve kas gücünüzü arttırmak olmalıdır. Gelişen kaslar metabolizmanızı hareketlendirecek.

Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin sütünü azaltır. Özellikle karbonhidrat ve proteinden fakir beslenme anne sütünü azaltan en büyük diyet hatalarından biridir. Protein ve kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt, peynir, yumurta anne  için çok önemlidir ayrıca her gün mutlaka et- tavuk veya balık gibi protein kaynaklarından biri tüketilmelidir. Kısaca Emzirirken Kilo vermek için dikkat etmeniz gerekenleri sıralarsak;

 • Bir diyetisyen kontrolünden geçin ve beslenme planınızı oluşturun. Acele etmeyin ve sağlıklı bir şekilde doğum kilolarınızdan kurtulmayı hedefleyin.
 • Bebeğinizi sık sık emzirin. Her emzirmede yaklaşık 500-700 kilokalorilik enerji bebeğe geçecektir.  Bu, ortalama 1 saat boyunca orta derecede yapılan egzersizle harcanan kaloriye eşdeğerdir. Yani bebeği ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok enerji yakacak ve zayıflayacaksınız.
 • Emzirme döneminde de hamilelik döneminde olduğu gibi beslenme düzeniniz 3 ana 3 ara öğün şeklinde olsun. Az az ve sık beslenmeye dikkat edin ve mutlaka 5 ana besin grubundan da tüketmeye çalışın.
 • Günlük sıvı ihtiyacınıza dikkat edin ve her emzirme sonrası yaşadığınız sıvı kaybını takviye edin. Her emzirme sonrası 1-2 su bardağı sıvı alınmalıdır. Günde 2,5-3 litre su tüketimine özen gösterin.
 • Sindirim siteminin düzenli çalışması sağlıklı kilo vermede önemli rol oynar. Bu nedenle posalı gıdalar diyetinizde mutlaka bulunsun.
 • Metabolizmanızı hızlandırmak için kısa süreli de olsa yürüyüşler yapın. Hem temiz hava alacak, hem biraz olsun kendinize vakit ayıracak hem de vücudunuzun toparlanmasına yardımcı olacaktır.
 • Kalsiyum ve protein açısından zengin süt, yoğurt, yumurta ve peynir gibi gıdaları mutlaka tüketin. Bu besinler hem kilo kontrolüne yardımcı olacak hem de yeterli miktarda süt üretimini sağlayacaktır.
 • Süt artırıyor düşüncesi ile şekerli gıda tüketiminden kaçının.
 • Hamur işinden ve fastfood gıdalardan uzak durun. Bol sebze tüketin ancak kontrolsüz meyve tüketiminden sakının.
 • Yemeklerde kullanılan yağ tüketiminize dikkat edin. Yemekleri pişirme şekliniz kızartma yerine haşlama, fırın ya da ızgara şeklinde olsun.
 • Doktorunuzun iznini alarak yürüyüş haricinde hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizler de sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.