ERKEKLERDE CİNSEL GÜCÜ ARTTIRAN BESİNLER

İnfertilite(kısırlık) genel olarak üreme fonksiyonunun yerine getirilememesi olarak tanımlanmaktadır. Erkek infertilitesi; sigara, alkol, aşırı egzersiz ve aşırı kilo gibi etkenlerden etkilenebilmektedir.

Yapılan çalışmalar doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile erkeklerin cinsel fonksiyonunu ve cinsel gücünü artırabileceğini göstermektedir.

 B grubu vitaminlerden (Örneğin; süt, yoğurt, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı besinler gibi ) zengin beslenmek seks hormonlarının salınımını olumlu yönde etkileyecektir.

Erkekte cinsel sağlığı destekleyen bir diğer besin Yer Fıstığıdır. İçerdiği L-arjinin, nitrik oksidin öncüsüdür. Aynı zamanda enerji kaynağıdır. Ancak, günde 20 taneden fazla tüketilmesi kilo kontrolünü sağlamada zorluk yaratmaktadır.

L- arjininden zengin diğer besinler ise balık (ki bol miktarda bulunur), avokado, kuşkonmaz, badem, kırmızı et ve süt-süt ürünleridir.

Sperm üretimini ve hareketliliğini arttırabilmek, yapısını koruyabilmek için alınması gereken önemli bir besin ögesi de selenyumdur. Selenyumu beslenmemize yağlı balıklar, muz, ceviz, çiğ badem, ayçekirdeği / kabak çekirdeği tüketerek dâhil edebiliriz.

 Kabak Çekirdeği aynı zamanda iyi bir çinko kaynağı olması ve testesteron üretimini desteklemesinden dolayı önemli bir besindir. Bileşimindeki yağ asitlerinin de önemli etkisinin olduğu unutulmamalıdır. Kilo kontrolü sağlama açısından gün aşırı 1 avuç tüketilebilir.

Çinko da, Prostat sağlığını koruyabilmek, testesteron seviyesini arttırabilmek için alınması gereken bir diğer besin ögesidir. Çinkonun kaynakları ise deniz ürünleri özellikle istiridye (doğal afrodizyak), ceviz ve çiğ bademdir. Yine kilo kontrolü için porsiyon miktarı önemli.

E ve C vitamini vücudu oksidatif stresten koruyan bir vitamin olmakla beraber spermleri de koruyarak yumurta içerisine girmesini arttırmaktadır. Yine badem, ay çekirdeği /kabak çekirdeği, ıspanak, bitkisel yağlar E vitamininden zengindir. Erkeklerde sperm arttırıcı etkisi de bulunan nar suyu özellikle sperm kalitesi düşük olan erkeklerde spermin hareket yeteneğini arttırarak üreme fonksiyonuna canlılık kazandırmaktadır.

FOODS THAT İNCREASE SEXUAL POWER İN MEN

Infertility is often defined as a failure to perform a reproductive function. Male infertility; smoking, alcohol, excessive exercise and overweight may be affected by factors such as.

The studies show that it can increase sexual function and sexual power of men with proper and healthy eating habits.

B group of vitamins (eg, milk, yogurt, eggs, dark green leafy vegetables, whole grain foods) as a rich diet will affect the release of sex hormones in a positive way.

Another food that promotes sexual health in men is Peanut. L-arginine is the precursor of nitric oxide. It is also a source of energy. However, consuming more than 20 per day creates difficulty in maintaining weight control.

Other foods rich in L-arginine are fish, avocado, asparagus, almond, red meat and milk-milk products.

Selenium is an important nutrient that must be taken in order to increase sperm production and mobility and to maintain its structure. We can include selenium by eating oily fish, bananas, walnuts, raw almonds, sunflower seeds/pumpkin seeds.

Pumpkin seed is also a good source of zinc and supports testosterone production. It should be noted that fatty acids in its composition also have a significant effect. In terms of providing weight control, 1 handful can be consumed per day.

Zinc is another nutrient that must be taken to protect prostate health and increase the testosterone level. The sources of zinc are seafood especially oysters (a natural aphrodisiac), walnuts and raw almonds. The amount of portion is also important for weight control.

Vitamin E and vitamin C is a vitamin that protects the body from oxidative stress but also protects the sperm from entering the egg increases. Almonds, sunflower seeds/pumpkin seeds, spinach, vegetable oils are rich in vitamin E. Pomegranate juice, which also has a sperm-enhancing effect on men, improves the reproductive function of the sperm by increasing the sperm’s ability to move.