FİBROMİYALJİ VE BESLENME

            Yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılan Fibromiyalji, vücutta genel hassasiyet alanlarının oluşturduğu, kaslarda ve kemiklerde ağrı ile genel yorgunluk hissedilen, uyku düzeninde problemlere ve bilişsel bozukluklara neden olan kronik bir durumdur.

            Fibromiyalji, tanısı zor konulan bir hastalık olup kesin tanı konulabilecek bir kan testi ya da görüntüleme yöntemi bulunmamaktadır. En önemli nokta hastayı iyi dinlemek ve muayene etmektir.

            Fibromiyaljinin vücut üzerinde; beyin, cilt, kas, eklemler, gözler, mide, boşaltım sistemi ve ürogenital sistem olmak üzere etkilediği birçok yer vardır. Bu yüzden hastalığın tedavi yöntemi içinde bütünsel açıdan yaklaşılmalı ve ekip çalışmasıyla yürütülmelidir. Bu şekilde hastalığın kök sebepleri ortadan kalkacak ve semptomlar baskılanmayacaktır.

            Fibromiyalji hastalarında yorgunluğun fazla olmasının sebebi bağırsakta istenmeyen bakterilerin oluşturuduğu laktik asittir. Bu hastalarda bağırsak sağlığı iyi olmadığı için SİBO, Candida ve bağırsak geçirgenliği de yaygındır. Bu sebeple bakterilerin ve candidanın oluşturduğu toksinler, sindirilmemiş gıdalar kana geçerek nörolojik inflamasyona sebep olur. İnflamasyona sebep olacak besinlerden gluten, süt ve süt ürünleri, şeker, işlenmiş ürünler, işlenmiş yağları tüketmemek ağrı şiddetlerinin ve sıklıklarının azalmasında, bağırsak duvarının onarılmasında yardımcı olacaktır. Ayrıca B vitamini, Magnezyum, Alfa Lipoik Asit, Karnitin, Koenzim Q10, Çinkodan zengin besinleri tüketmek, Antioksidan gıdalardan zengin beslenmek, kan şekeri dengesini sağlamak, mevsimine uygun sebze ve meyveleri tüketmek, sıvı alımına dikkat etmek, kafein, alkol gibi uyarıcı madde içermeyen beslenme planı uygulamak fibromiyalji tedavisinde bütünsel yaklaşım için önemlidir. Uyku problemi yaşayanlar içinde uyku kalitesini arttırmaya yönelik çözüm önerilerinden faydalanılmalıdır.

Ağrılarla yaşamak kaderiniz değil, bunları düzeltmek elinizde. Farkındalığınızı arttırarak içinizdeki iyileştirici gücü harekete geçirelim.