FONKSİYONEL BESLENME

Modern yaşam tarzı, değişen beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, uyku düzeni, stres hatta düşünce yapımız bile hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu gibi birçok nedene bağlı olarak gelişen, hastalığa dair belirti ve bulguların ortaya çıkması için bekleme dönemi olan, kesin tedavisi olmaya ve uzum süreli hastalıklara kronik hastalık adı verilmektedir. Kronik hastalıklar düzenli olarak tıbbi müdahale gerektirir ve kişinin yaşam kalitesini ne yazık ki sınırlandırmaktadır. Bu gibi durumlarda hastalığın bulgularını azaltmak yaşam kalitesini arttırmak için yapılan her müdahale tıbbın gerekliliğindir. Fonksiyonel Tıp ise hastalığın sadece semptomlarını azaltmaya yönelik değil bunun altta yatan sebeplerini de araştırarak onları ortadan kaldırmak ve tedavi etmeye yöneliktir. Kısaca Fonksiyonel tıp hastalıklara bütüncül bir açıdan bakıp hastalığın kök sebepleri ile ilgilenir. Ne yazık ki günümüzün kronik rahatsızlıkları tek tek organların birbirinden bağımsız tedavi edilmesiyle başa çıkılamayacak şekilde birbirine bağlıdır.  Bu yüzden bütüncül bir bakış açısıyla hastalığı ele almak gerekir ve bütüncül yaklaşımın merkezinde BESLENME vardır. Beslenme klasik tıbbın aksine tedaviye yardımcı bir araç olarak değil aynı zamanda tedavi sürecinin kendisi olarak görülmektedir. Bu noktada fonksiyonel tıp diyetisyeninin rolü, hastalıkların tedavi edilmesi, altta yatan sebeplerin ortadan kaldırılması ve/veya hastalıkların ortaya çıkmaması için oldukça önemlidir. Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni, bozulan bağırsak sisteminin sağlığının tekrardan geri kazanabilmesi için beslenme protokolleri hazırlar. Bu süreçte ;

  • Kişinin diyetinden alerji ve intölerans içeren besinler çıkartılır.
  • Bağırsaklardan parazit ve mantarların uzaklaştırılması sağlanır.
  • Bağırsakta çoğalan kötü huylu mikroorganizmaların azalması, iyi huylu olanların ise arttırılması sağlanır.
  • Bağırsak duvarı ve bağırsak villusları iyileştirilir.
  • Karaciğer ve böbreklerin detoks kapasitesi arttırılır.
  • Hormanal sistemin dengelenmesi sağlanır
  • Bunlara bağlı olarak hastanın duygusal durumunda da iyileşmeler, berraklaşan bir zihin yapısına sahip olunmasını sağlanmış olur.
  • Hastalıklara göre beslenme protokolleri uygulanarak hastalığın seyri yavaşlatılır ve hatta iyileştirilir.
  • Sağlığına kavuşan kişinin vücudunun sağlıklı çalışması ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için, beslenme protokolleri hazırlanır.