FONKSİYONEL BESLENMENİN

 DUYGUSAL HAYATIMIZ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Son yıllarda yapılan araştırmalar bağırsak – beyin arasında önemli bir ilişki olduğunu ve bağırsakların ikinci beyin olduğunu göstermektedir. Bu konu üzerinde yapılan birçok araştırma, hastalıkların kök sebebinin anlaşılması ve bağırsak&beyin ilişkisinin çözülmesi açısından oldukça önemli olmuştur. Bağırsakların ana görevinin sanılanın aksine, sadece atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması olmadığı, aynı zamanda bağırsak duvarında bulunan sinir hücreleri sayesinde hormonların dengesini de korumaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Vücuda giren zararlı maddeleri, beyinden önce fark ederek güçlü bir savunma sistemiyle vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bağırsaklar hasar aldığında ise; Haşimato, Diyabet, Alzheimer, Depresyon birçok hastalık ortaya çıkmaktadır. Bağırsaklar direkt olarak duygu durumumuzu etkileyen; dopamin, serotonin, opiat gibi hormanların salgılandığı bir organdır ve bu yüzden tükettiğimiz besinler daha da önem arz etmektedir.

Tüketilen besinler vücudun metabolik enerji gereksinimini sağlamakla birlikte zihin ve bilişin de dahil olduğu birçok beyin fonksiyonlarını etkilemektedir. Besinlerin ve beslenmenin duygu durumu ve davranışları etkilediği hem fiziksel hem de duygusal iyilik haline katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Çeşitli besin ögeleri yetersizliğinin sadece bilişsel fonksiyonlarda zayıflama ve depresif ruh haline yol açmakla kalmayıp, saldırgan davranışların sergilenmesinde de etkili olduğu bilinmektedir. Beslenmenin duygu durumu, davranış ve biliş üzerine etkilerinin ortaya çıkmasında beyin-bağırsak eksenindeki sinyallerin önemi günümüzde daha iyi anlaşılmıştır. Araştırmalar, psikolojik rahatsızlıkların bağırsak problemlerinden kaynaklanabileceğini ve vakalarda beyinden daha çok bağırsaklarla ilgilenilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca bebeklik döneminde bağırsağın bir hafıza merkezi olarak işlediği düşünülmektedir. Bebeklik döneminde kaydedilen bu bilgiler ise kişinin ilerleyen yaşlarda depresyona yakalanma riskini göstermektedir. Verilen kararlarda beynin tek başına rol oynamadığı ve bu süreçte yine bağırsakların da etkili olduğu bilinmektedir. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun %95’i bağırsaklarda üretilmektedir ve yine bağırsaklarda oluşan bir hasarın ruh durumumuzu etkilediğini gözler önüne sermektedir.

            Mutlu bir yaşam için bağırsak sağlığı ve sağlıklı bir beslenme tek başına bir etmen olmasa da olmazsa olmaz önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bunların yanı sıra stres yönetimi, fiziksel aktivite, uyku düzeni, çevre koşullarının da önem arz ettiği unutulmamalıdır.