GEBELİK SÜRECİNDE BESLENME

            Tebrikler! Bir bebeğinizin olacağını duydunuz ve çok heyecanlısınız. Artık sağlıklı beslenmeye ve yaşama daha çok dikkat etmeniz gereken bir dönem. Yeterli ve dengeli beslenmek, fiziksel aktivitenizi uygun düzeyde arttırmak hem bebeğin gelişimine hem de vücudunuzda oluşacak olan değişimler için kendinizi hazırlamanızda yararlı olacaktır. Hamilelik dönemi 3 evreden oluşan bir süreçtir.

 • İLK ÜÇ AY (I. TRİMESTER)

Bu dönem 1-13. haftaları kapsayan, bebeğinizin organ gelişiminin başladığı ve sizin bedeninizin gebeliğe uyum sağladığı dönemdir. İlk 3 ay kilo almamak sorun yaratmaz. Ancak ağırlık kaybına neden olabilecek sıkı diyetler yapmak veya ağırlık kazanımını sınırlandırmak gebelik esnasında uygun bir davranış değildir. Eğer vücut ağırlığındaki artışı uygun olmayan şekilde sınırlandırırsanız bebeğinizin düşük doğum ağırlığı ile doğmasına sebep olabilirsiniz. Eğer anne adayı hamileliğe yüksek kiloda başlamışsa doktorunun onayı ve diyetisyenin yakın takibiyle ilk 3 ay boyunca diyet yapabilir.

 

 • İKİNCİ ÜÇ AY (II. TRİMESTER)

Artık 14-26. haftalarda olduğumuz bir dönemdeyiz. Bebeğinizin organ gelişiminin hızla devam ediyor ve siz de gebeliğe tamamıyla adapte oldunuz. Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra annenin ve bebeğin gereksinimleri artar ve bu gereksinimleri karşılayabilmek için hamile olan kadınlara 300 kkal ek verilmesi gerektiği bilinmektedir. 1 su bardağı süt, 1 yumurta veya 1 köfte kadar et, 1 ince dilim ekmek ve 1 adet meyveyi beslenmesine ekleyerek 300 kkal alabilirsiniz. Enerji artışını oluşturan nedenlerden ilki annede oluşmaya başlayan yağ birikimleridir. Bu yağ deposu özellikle emziklilik döneminde artan enerji gereksinmesini sağlamak ve metabolizmayı oluşan değişikliklere karşı korumaktır.

 

 • ÜÇÜNCÜ ÜÇ AY (III. TRİMESTER)

Bu dönem, doğuma ve emzirmeye yönelik hazırlıkların devam ettiği dönemdir. 17 – 40.+ haftaları kapsamaktadır. Bebeğinizin olgunlaşması, sizinde fiziksel ve ruhsal olarak doğuma hazırlığınızın başladığı ve tamamlandığı dönem olarak da kabul edilebilir. Bebeğinizin, en hızlı büyüdüğü dönem olduğu için kilonuz artmaya devam edecektir. Ayaklarda ve ellerde ödem, sık idrara gitme problemleri normaldir. Kabızlık şikayetiniz artabilir.

 

  Genel olarak hamilelikte;   

 

 • Her gün 3-4 porsiyon süt ürünü tüketilmeli, süt içilemiyorsa süt yerine yoğurt, ayran, peynir, kefir veya sütlü veya yoğurtlu çorbalarla süt grubu takviyesi yapılmalıdır.
 • Et / tavuk / balık gibi besinler sağlıklı pişirilme yöntemleriyle hazırlanarak (ızgara veya fırında gibi) her gün 3-4 porsiyon olacak şekilde tüketilmeli, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan yumurta haftada en az 3-4 kez iyi pişmiş olarak beslenme düzeninde yer almalıdır.
 • Vitamin ve minerallerin zengin kaynağı olan sebze ve meyveler 5-7 porsiyon olacak şekilde sebze yemeği, salata, sebze çorbası veya taze olarak, meyveler ise suyunu içmek yerine meyve olarak (özellikle kabuğu yenebilenlerde iyice yıkandıktan sonra kabuğu ile birlikte) her gün menülerde yer almalıdır. Mevsiminde meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.
 • Sıvı alımı asla ihmal edilmemeli, günde 8-10 bardak su içilmelidir. Özellikle sık karşılaşılan bir sorun olan kabızlık probleminin çözümünde su tüketimi önemlidir.
 • Halsizlik hissetmemek için ana öğünler mutlaka ara öğünlerle de desteklenmelidir. Ana ve ara öğünler arasında 2-3 saat olacak şekilde beslenme düzenlenebilir.
 • Fazla kilo alımını önlemek için şekerli, unlu yağlı besinler az tüketilmelidir.
 • Şarküteri ürünleri, sosis, salam, sucuk, pastırma gibi ürünler tüketilmemelidir.
 • Yiyecekler az tuzlu olmalı, sofrada tuz kullanılmamalı, tuz iyotlu olmalıdır.
 • Sebze/meyve, kurubaklagil ve tahıllar birtakım kimyasal maddeler (pestisit) içerebildiğinden iyice yıkanmalıdır.
 • Kahve-çay tüketimi azaltılmalıdır.
 • Bulantı ve kusma durumlarında; azar azar ve sık sık öğünler tüketilmelidir.