GENÇ VE ZİNDE KALMAK İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

Her geçen yıl bir yaş daha alırken sonsuza kadar genç kalmak ne yazık ki hayal. Ama sağlıklı yaşlanmak bizim elimizde. Yaşlanırken fit olmak ve beynimizi zinde tutmak en önemli faktörler. Yaşam sürelerinin uzamasıyla birlikte bilişsel ve fiziksel olarak sağlıklı yaşlanmak önemli hale geldi. İlerleyen yaşlarda fit ve sağlıklı görünmenin yanı sıra sağlıklı bir beyin de önemli bir noktadır. Özellikle de Dünya’da 50 milyondan fazla insan demans hastasıyken..

‘‘Nörodejeneratif Gecikme İçin Akdeniz- DASH Müdahalesi’’ anlamına gelen MIND Diyeti, kalp-damar sağlığını korumada kullanılan Akdeniz Diyeti ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan DASH Diyetinin bir karması olarak 2015 yılında beslenmenin beyin fonksiyonlarını korumadaki etkisinin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştır.  Diyetin omega-3 ve E vitamini ile birlikte antioksidanlardan zengin bir içeriğe sahip olması beyin hücrelerindeki harabiyeti engellediği, oksidatif stresin azalttığı saptanmıştır. Sizin için kısaca MIND Diyetini özetleyecek olursak;

10 adımda MIND Diyeti;

1)Her gün en az 1 porsiyon (1 büyük kase) koyu yeşil yapraklı sebze tüketiniz. İçeriğindeki beta karoten, lutein, folik asit ve K vitamini gibi antioksidanlar beynin genç kalmasına yardımcı olur.

2)Her gün en az 1 porsiyon diğer renkli sebzeleri tüketin. Özellikle E,C ve B vitaminleri beyin fonksiyonları için önem taşımaktadır.

3)Her gün 3 porsiyon tam tahıl tüketin.

4)Her gün mutlaka 1 avuç kuru yemiş tüketin. Fındık, badem, ceviz gibi çiğ, kavrulmamış, tuzsuz kuru yemişler B,E ve doymamış yağ asitlerinden zengin olması sebebiyle beyindeki oksidasyonu azaltmaktadır. Kilo problemi olanlar dikkat!! Yağlı tohumlar sınıfına giren bu besinleri tüketirken porsiyon miktarı önemlidir.

5)Haftada en az 2 kere kırmızı renkli dağ meyveleri tüketin. Özellikle polifenollerden ve antioksidanlardan zengin olan kırmızı-mor renkli meyveler beyin sağlığında oldukça önemlidir.

6)Haftada en az 150- 200 gram balık tüketin. Omega-3 kaynağı (EPA, DHA) olan balıklar beyin sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Düşük DHA düzeyi hafıza kaybı ve Alzheimer ile ilişkili bulunmuştur.

7)Haftada en az 3 porsiyon kurubaklagil tüketiniz.

8)Haftada en az 2 porsiyon beyaz etlerden tüketiniz.

9)Yemeklerde fenolik bileşiklerden, A,C,E,K vitaminlerinden, potasyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerden zengin olan zeytinyağını kullanınız.

10)Günde 1 kadeh kırmızı şarap tüketebilirsiniz. İçeriğindeki resveratrol serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı beyni korur.

***Kırmızı eti haftada en fazla 3 porsiyon (240 gr) tüketiniz.

Yaşlı ve hasta olmak yerine fit ve zinde olmayı seçenler için benden ufak bir tavsiye; yaşlılık misafir gibidir onu iyi ağırlamak gerekir. O yüzden kendiniz için yapacağınız en büyük iyilik sağlıklı ve dengeli beslenmek, gün içerisinde olabildiğince aktif olmaktır.

Sevdiklerinizle birlikte yaşlanabileceğiniz nice sağlıklı günlere..