GERÇEKTEN AÇ MISIN ?

            Fiziksel olarak aç olduğunuzu nasıl fark edersiniz? Duygularınızı bir kenara bıraktığınızda da, mideniz kazınıyor, belki de karnınız gurulduyorsa ve en son yemek yemenizin üzerinden yaklaşık 3-5 saat geçmişse fiziksel açlık hissediyor olabilirsiniz; bu genellikle kademeli hissedilir yani aniden gelmez. Tüketeceğiniz besinlerde spesifik şeyler aramaz sadece karnınızı doyurmak istersiniz. Yemek yemenize daha varsa açlığınızı bekletebilir, kontrol edebilirsiniz. Peki son zamanlarda hiç sezgisel beslenme kavramını hiç duydunuz mu ?

             Bu yeme davranışı, bireyin, vücudunun doğal olarak verdiği fiziksel açlık, tokluk ve doyum sinyallerini dinleyerek ve bu sinyallere uyum sağlayarak yemek yeme biçimi aslında. Her zaman gerçekten fiziksel olarak aç olduğumuz için yemek yemiyoruz. Açlıkla karışabilen onlarca farklı duygu var ve bunlar duygusal yeme durumuna sebep olabiliyor. Sezgisel yeme davranışı için de önce açlık duygusunu fark edebilmek gerekiyor.

            Duygusal açlıktaysa, durum fiziksel açlığa kıyasla aniden ortaya çıkar. Genellikle daha özel besinlere karşı yeme isteği uyandırır. Örneğin çok üzgünken veya sinirliyken sizlerde çikolata, makarna gibi besinler tüketmek istiyor musunuz?  Eğer istiyorsanız yalnız değilsiniz.
Stresliyseniz tatlı besinlere, öfkeliyseniz pütürlü besinlere karşı duygusal yeme davranışı geliştiriyor olabilirsiniz. Genellikle tüketimden sonra pişmanlık hissi de bu açlığa eşlik eder. İşte tam bu noktada sezgisel yeme kavramı giriyor. Sezgisel yeme, anti-diyet bir beslenme yaklaşımı olarak da görülüyor. Duygularınızı anlamlandırmanız, besin tüketim davranışınızı etkiliyor. Bu yüzden abur cubura yöneldiğinizde kendinize “Gerçekten aç mıyım?” diye sormanız o anki duygularınızın farkına vararak, besin tüketiminizin sonlanmasını sağlayabilir.
2011 yılında yapılan bir klinik çalışmada, yeme davranışını değiştirmenin yani; farkına vararak ve yemeği hissederek tüketmenin ve yaşamınızdaki stres faktörlerini azaltmanın kilo vermeye yardımcı olabileceği sonucuna ulaşılmış.
İşte sezgisel yeme davranışını hayatımıza yerleştirmek için öneriler:

  1. İşe ‘diyet zihniyetini reddetmekle’ başlayın. Unutmayın diyetler yasakları andırırken, beslenme düzeni size alternatifleri getirir.
  2. Açlığınızın fizyolojik bir ihtiyaç olduğunu kabul edin ve psikolojik etkilerle karıştırmayın.
  3. Yiyeceklerle savaşmayı bir kenara bırakıp, vücudunuza olan yararlarına odaklanın.
  4. Tükettiğiniz besinler sizi iyi ya da kötü bireyler yapmaz, bu düşünceyi yaşamınıza yerleştirin.
  5. Yemek yerken vücudunuzdaki doygunluk sinyallerini gözlemleyin ve doymaya başladığınız zaman yemek yemeye son verin.
  6. Yemeği hazırlama, sunum ve tüketme aşamalarını zevkli hale getirmeye çalışın. Bu davranışın sizi tatmin ederken daha az besin tüketmenize yol açabilir.
  7. Açlığınızı duygularınızla doyurmayın.
  8. Vücudunuzun herhangi bir kusuruyla ilgilenmek yerine güzelliklerine odaklanın. Unutmayın ki, kimse kusursuz değildir.
  9. Egzersizi yaşamınıza dahil edin.
  10. Sağlığınızı onurlandırın.