HER DERDE DEVA; PROPOLİS

Propolis Nedir?

Propolis arıların bitki tomurcuk ve gövdelerinden topladığı reçinemsi maddeleri işlemesiyle ürettikleri bir arı ürünüdür. Arılar propolisi kovanı mikroorganizmalara ve dış etkenlere karşı korumak için üretir. Propolisin bileşiminde % 45 reçine, %30 balmumu, fenolik bileşikler, % 5 mineral ve vitaminler bulunur.  Propolisin mikroorganizmalar üzerinde hücre öldürücü (sitotoksik) etkileri kanıtlanmıştır. Dudak, ağız ve boğazın mikrobik hastalıkları, yaraları ve mide ülseri üzerindeki iyileştirici etkileri de deneysel ve klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu özelliğine bağlı olarak antibiyotikle birlikte kullanıldığında tedaviye yardımcı olabilmekte ya da enfeksiyon riskini azaltarak antibiyotiğe gereksinimi azaltabilmektedir. Propolis oksitlenme ile oluşan hücresel hasarlarda antioksidan özelliği ile serbest oksijen radikallerini nötralize ederek tümör oluşumuna karşı koruyucu olabilmektedir. Kalp damar sistemi ve göz sağlığı üzerindeki etkileri de bu özelliğine bağlanmaktadır. Temelde propolis antimikrobiyal, antienflamatuvar ve antioksidan özellikleri ile bağışıklık sisteminin de desteklenmesini ve vücudun yağ yakımını arttırmasını sağlamaktadır.

Propolis nasıl kullanılır?

Arıların kovanlarını dış etkenlerden korumak için ürettikleri propolisi kovandan alındığı haliyle tüketilemez. Ham halinin içeriğinde yüksek oranda balmumu ve kovandaki bala ulaşmaya çalışan parazitler bulunabilmektedir. Bu nedenle özütleme işlemi ile yapısındaki etken maddelerin bu kirletici maddelerden ayrılması gerekmektedir. Özütleme işlemi sırasında su ve alkol gibi farklı çözücüler kullanılabilmektedir. Geliştirilen özel tekniklerle alkol kullanmadan sadece su ile özütleme yapılarak propolis etken maddesi alkollü özütlenmiş ürünlere eşdeğer saf propolis elde edilebilmektedir. Sağlık açısından en değerli olan alkol kullanılmadan saflaştırılmış su bazlı propolisler sayesinde vücuda zararlı olan alkol türevleri alınmamış olur. Yeni geliştirilen tekniklerle suyun çözücülüğü arttırılarak su ile saflaştırılmış maksimum etken maddeye sahip sağlık açısından risk yaratmayan tek kullanımlık, hijyenik propolisleri kullanmanızda fayda var. Takviye edici gıda kapsamında 4 yaş altı çocuklarda propolis kullanımını önerilmemektedir. 4-10 yaş arasında 100-300 mg olarak kullanımı sağlıklıdır. Yetişkinler de propolisi güvenle kullanabilirler. Bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkisini sağlamak için 3 hafta kadar her gün düzenli kullanımı en uygun süredir. Propolisi çocuklarda süt, bal ve muz ile yapacağınız karışıma ilave ederek tükettirebilirsiniz. Suda çözünür olanı su, süt, meyve suyu, çay, kahve vb. içeceklerinize damlatarak tüketebilirsiniz. Suda çözünmeyen propolisi de bal, yoğurt, ekmek, pekmez vb. gıdalara damlatarak tüketebilirsiniz.Propolisli ballı karışım ürünleri de günde 1 tatlı kaşığı doğrudan veya ılık süt, yoğurt gibi gıdalara karıştırılarak tüketilebilir. Hamileler, emziren anneler ve herhangi bir nedene bağlı ilaç kullanma durumunda olanların mutlaka doktor veya diyetisyen kontrolünde kullanması gerekmektedir.

 

 

Propolisin cilt üzerinde de olumlu etkileri var mıdır ?

Propolis sadece tüketilerek değil aynı zamanda tropikal kullanımada uygundur. Yara onarıcı ve doku yenileyici özelliği olan propolis yanık tedavisinde de antiinflamatuvar, antimikrobiyal ve antifungal etkileri nedeniyle kıllanılmaktadır. Ayrıca antifungal etkisi nedeniyle cildin mantar hastalıklarında, antiviral etkisi nedeniyle cildin uçuk benzeri hastalıklarının tedavisinde de etkili olabilmektedir. Bunun yanında diş eti hastalıklarının tedavisinde de olumlu etkileri vardır.

Propolis kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Propolisin içeriğinde yer alan doğal bileşenlerden bazıları kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden planlanan bir operasyon öncesinde propolis ve diğer doğal, bitkisel ürün ya da ilaçların tüketimi bırakılmalıdır.
  • Bala alerjisi olan kişilerin propolis tüketmemesi önerilir.
  • Gebe ve emziren annelerin, propolis kullanmadan önce hekime danışmaları son derece önemlidir.
  • Propolis alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.
  • Astım gibi solunum ile ilgili rahatsızlığı olanların, propolis kullanımından önce hekimden görüş almaları gerekir.
  • Propolis de dahil olmak üzere hiçbir doğal ya da bitkisel ürün, yüksek miktarda tüketilmemelidir.
  • Propolisin uzun süre ile kullanımı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
  • Propolis satın alırken mutlaka iyi analiz edilmiş, etken maddesi yüksek, toksik kalıntılar içermeyen ürünleri tercih etmek gerekir.