Kabızlık İçin 6 Pratik Öneri

Kabızlıkta; Mide de ve İnce bağırsakta gerçekleşen sindirim işleminin etkinliği çok önemlidir. İyi sindirilmemiş besinler İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SİBO) gibi bozukluklar kabızlığa neden olabilmektedir. Mide asidiniz yeterli değilse, sindirim enzim eksikliğiniz varsa, glüten / süt ve süt ürünleri gibi hassasiyetinizin olabileceği inflamatuar besinleri sık tüketiorsanız yeterli sindirim gerçekleşmez.

Kronik Kabızlığınız varsa;

  • Çözülebilir lifli besinlere hayatınızda daha çok yer veriniz. Örneğin; elma, havuç, incir, kayısı, armut, keten tohumu, chia, avokado gibi.
  • Yeterli ve doğru yağ tüketimini arttırınız. Soğuk sıkım zeytinyağı, zeytin, Balık yağı, Hindistan cevizi yağı, sadeyağ, yumurta, avokado gibi.
  • Mide asinizi/ sindirim enzimlerinizi güçlendirin. Sindirim enzimi takviyeleri, Betain HCl, Yemek öncesi elma sirkesi, limon, zencefil tüketimi bu konuda yardımcı olacaktır.
  • Probiyotik gıdaları bol tüketin gerekirse probiyotik takviye alın. Özellikle Bifidobacterium longum, B. lactis, B. animalis, Lactobasillus acidophilus, L. reuteri, L. plantarum, L. rhamnosus suşlarını içeren probiyotik takviyeleri seçiniz./ telefon gibi şeylerle ilgilenmekten kaçının.