KARACİĞERİ GÜÇLENDİRMEK

Vücudumuzun olmazsa olmaz organı neresi diye sorarsanız size direk olarak karaciğer diyebilirim. Karaciğer bizim için gerekli olan besin öğelerini depolamadan tutun, yine yaşamsal ihtiyaçlarımız olan enzimlerin üretimine, bizi toksinlerden temizlemesine kadar çok öenmli görevleri bulunmaktadır. Bu yüzden karaciğer sağlığı çok önemlidir. Ama ne yazık ki  Karaciğer yağlanması birçok kişide görülen ve toplumun fark etmediği kanayan bir yarasıdır. Tahminlere göre % 50 civarında KC yağlanması olduğu düşünülmektedir. Oranın bu kadar yüksek olması sizi de çok şaşırttı değil mi. Fiziksel aktivitemizin azlığı, çok fazla karbonhidrat ağırlıklı besleniyor olmamız, besin çeşitliliğimizin az olması ve çevredeki toksinlerin fazlalığı gibi birçok faktör karaciğer yağlanmasının günümüzde bu kadar çok olmasının sebepleri arasında. Bu kadar yüksek bir oran verilmesinin nedeni ise kişilerin kan biyometrelerinde KC enzimlerinde bir problem çıkmaması sonucu herhangi bir problemlerinin olmadığını sanmaları. Ancak testlerde ALT/ AST gibi değerlerin yüksek çıkması karaciğer harabiyetinin fazlasıyla ilerlediğini göstermektedir.  Bu yüzden karaciğerimizi güçlendirmeliyiz. Bunun için sizlere bazı öneriler vereceğim.

Karaciğeri güçlendirmek için kükürtlü sebzeler çok önemli. Bunlar; lahana, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, soğan, sarımsak, turp ve çeşitleri, hardal, kuşkonmaz. İçerdikleri kükürt ve diğer bileşikler ile birlikte karaciğer için önemli bir fark yaratırlar.

Koyu yeşil ve tadı acı olan sebzeler; roka, maydanoz, dereotu, karahindiba, enginar, kereviz… bunları da diyetinize alın ve karaciğerinize yardımcı olun.

Rengarenk beslenme; sarı, kırmızı, mor, turuncu, yeşil… diyetinizdeki tahılları azalttıkça mecburen bu renklere ağırlık veriyorsunuz. Bu nedenle tahılları azaltmalısınız. Daha fazla sebze ve meyveye, özellikle sebzeye odaklanmalısınız.

İnsülin seviyeniz normal seviyelere düşmeli. Maalesef yüksek olmaına rağmen testlerdeki değer hala normal aralıkta görünüyor. Yani örneğin insülin seviyeniz 10 ve normal sınırlar içinde. Ama sizde insülin direnci belirtileri var (açlığa dayanamama veya vücudun istenmeyen tepkiler vermesi, karbonhidrat bağımlılığı vb). bu nasıl bir normal J ben gülüyorum. Siz de gülün ama ciddiye alın lütfen.

Nar en fazla önereceğim meyvelerden. Güçlü ve yüksek antioksidan içeriğinden ötürü kış mevsiminde en fazla sevdiğim meyvedir.

B vitaminleri, özellikle kolin yetersizliği hemen herkeste var. Tüm b vitaminlerinin desteklenmesi taraftarıyım. Yani sağlıklı kişiler dahi b vitamini takviyesi almalılar. Karaciğer yağlanmanız varsa özellikle kolin desteği almalısınız. Besinlerin içerisinde de en fazla yumurta sarısında bulunur.

Sanıldığının aksine yüksek yağlı beslenmek karaciğere zarar vermez, aksine karaciğer yağlanmasında azalma sağlar. Çünkü yüksek yağlı beslenme insülin seviyelerini çok yükseltmez, aralıklı açlık ile insülin git gide düşer. Yukarıda saydığım antioksidanlar ile birlikte karaciğeriniz daha da fazla destek görür. Ancak yağlarınıızn sağlıklı yağlar olması önemli: zeytin, balık, avokado, h.cevizi, ceviz, fındık badem, susam ve bunların yağları, tahin gibi. Ayçiçek yağı, mısır yağı, margarin, kızartma yağları, soya yağı, Kuyruk yağı. Gibi zararlı yağlar kullanılmamalı.