DİKKAT! KİLO VEREMİYORSANIZ SEBEBİ….

Kilo verme ve sağlıklı yaşama konusunda zorluk mu çekiyorsunuz?  Aslında dengeli ve sağlıklı beslenmek sanıldığı kadar zor değil. Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmeniz gerektiği bu süreçte vücudunuzu iyi tanımak, vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu bilmek en önemli faktörlerden biri.

            Kilo verme sürecinde ne yazık ki kulaktan dolma bilgilerle hareket edip kilo verme sürecini zorlaştırabiliyoruz. Çok sıkı bir diyet yaptığınız halde eğer kilo vermenizde sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız o zaman kan tahlili yaptırmanızda ve D vitamini düzeyinize baktırmanızda fayda var.  Özellikle kadınlarda görülen D vitamini yetersizliği kilo verme sürecini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. D vitamini reseptörlerinin bulunduğu kaslarımızın yetersizlik söz konusu olunca metabolizması bozulmakta ve enerji tüketim dengeleri olumsuz etkileyerek yağlanmayı kolaylaştırmaktadır.

            Özellikle yaşlılarda, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda, obez bireylerde, emilim bozukluğuna neden olan Chron, Çölyak gibi hastalıklarda D vitamini yetersizliğinin görülme sıklığı daha yüksektir. Yetersizliğin görülmesi, kemik-eklem ağrısı, kas güçsüzlüğü, dengesizlik, yürüme zorluğu gibi problemlere neden olabilmektedir.

            D vitamini gibi yağda eriyen vitaminlerin vücutta kullanımı için beslenme düzeninde yağ miktarı çok önemlidir. Yaşınıza, cinsiyetinize, fiziksel aktivitenize ve hastalık durumunuza göre uygun miktarda yağ tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca somon, tuna, sardalya gibi yağlı balıklar, yumurta, süt, tereyağı, karaciğer D vitamini içeren diğer besinlerdir. Ancak ne yazık ki D vitamininden zengin kaynaklar değildir. Bu yüzden günlük beslenme ile D vitamini eksikliğini gidermek çok kolay değildir. Bunun için D vitamininin %90-95’ini sağlayabildiğimiz güneşe ihtiyacınız vardır. Güneşten faydalanamıyorsanız doktorunuzun önerdiği dozda ve şekilde takviye kullanmanızda fayda olacaktır.