KURUBAKLAGİLLERİN GÜCÜNÜ HİSSEDİN…..

100 gramında yaklaşık olarak 20-25 gr protein olan kurubaklagiller aynı zamanda 5 grama yakında posa içermektedir. Kolesterol içeriği bulunmayan ve iyi bir bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagiller E vitamini, Folik Asit ve B grubu vitaminlerinden; Tiamin, Riboflavin, Niasinden zengindir. İçerdiği aminoasitler bakımından tahıllarla birlikte pişirilmesi protein kalitesini arttırmaktadır. Özellikle vejetaryenler için önemli bir konudur. Ayrıca C vitamini kaynakları ile birlikte kurubaklagillerin tüketilmesi demirin vücuttaki kullanımını arttırmaktadır.

İçerdikleri çözülebilir lif sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde kan kolesterolünü, LDL kolesterolünü (kötü kolesterol) ve trigliserit seviyelerini düşürücü ve HDL kolesterol (iyi kolesterol) seviyelerini ise yükseltici etki göstermektedir.

Gelelim Nasıl Pişirmemiz gerektiğine….

Kurubaklagiller, içeriğindeki oligosakkaritler sebebiyle gaz yapıcı özellikte olan besinlerdir. Bu yüzden belki de birçok kişi pişirme suyunu gaz yapmasını engellemesi amacıyla ne yazık ki döküyor. Dökülen pişirme suyu ile birlikte bütün B grubu vitaminleri de kaybediyoruz. Aslında yapmamız gereken akşamdan sabaha kadar oda sıcaklığındaki suyla ıslatarak beklettiğimiz baklagillerin bekleme suyunu döktükten sonra temiz su ile pişirmek ve pişirme suyunu dökmemek. Bu şekilde yemeğin hem gaz yapmasını engellemiş oluruz hem de vitaminleri de kaybetmemiş oluruz. Diğer bir yandan gaz yapmasını engellemesi açısından yemeklere kimyon ekleyebilirsiniz.

Baklagilleri en iyi pişirme yöntemi olarak da düdüklü tencereleri önerebiliriz.

Haftada en az 2 kere kurubaklagilleri beslenme düzeninize eklemeniz çok önemlidir.

Pişirilmiş baklagiller, buzdolabında yaklaşık 3 gün saklanabilir. Bu yüzden o hafta içerisinde yapacağınız yemeklere, çorbalara, salatalara veya tatlılara kuru baklagillerden ekleyerek yemeklerinizi zenginleştirebilirsiniz.

 

Kurubaklagilleri tüketmeniz için 6 nedeni sıralayacak olursak;

  • İyi bir bitkisel protein kaynağıdır.
  • Kışın azalan bağışıklık sistemimizi içerdiği demir, potasyum, magnezyum ve E vitamini sayesinde arttırmaktadır.
  • Kolesterol ve doymuş yağ içermemeleri nedeniyle kalp sağlığını korumakta ve yağ lipit düzeylerini kontrol etmektedir.
  • Glisemik İndeksleri düşük besinler olduğu için sindirimleri yavaş olup kan şekerini hızla yükseltmemektedirler.
  • İçerdikleri posa miktarı sebebiyle kabızlığa iyi gelmektedirler.
  • Yine içeriğindeki posa miktarı bağırsak florasını düzenleyerek Kolon kanseri riskini azaltmaktadır.