MEVSİM DEĞİŞİMİNDE BAĞIŞIKLIK

            Havalar tam serinlemeye başladı derken tekrardan hava sıcaklığının arttığı bu dönemde mevsim değişiklikleri soğuk algınlığına ve gribe davetiye çıkartıyor. Bir artan bir azalan hava sıcaklıkları karşısında siz farkında olmasanız bile mevsim geçişlerinde vücudunuz strese giriyor. Stres ise bütün hastalıkların altında yatan temel bir faktör olarak bilinmektedir. Nefes egzersizleri yapmak ve fiziksel aktivitenizi arttırmak stresi azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Değişen mevsimsel koşullar yüzünden vücudun hormon dengesinde de değişiklikler olur. Bu da beslenme alışkanlıklarınızın değişmesine ve bağışıklık sisteminizin düşmesine neden olabilir. Artan iştah, fazla kilo problemlerine sebep olurken aynı zamanda kişiyi psikolojik açıdan da olumsuz etkileyebilmektedir. Aynı şey iştahsızlık durumu yaşayan kişiler içinde geçerlidir. Yaşanan ani kilo kayıpları bağışıklığın düşmesine ve kişinin daha kolay hastalanmasına neden olabilir. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey, sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmenizdir. Her zaman mevsimine uygun, taze, dengeli beslenmek ve bol sıvı tüketmek bağışıklık sistemimizi destekler.  Özellikle beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

  • ŞEKER

Havaların soğumasıyla birlikte karbonhidratlara karşı daha istekli olabiliyoruz. Beyaz ekmek, şekerlemeler, pasta ve börekler, gazlı içecekler gibi rafine şeker içeren besinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Yapılan çalışmalar, yüksek fruktoz içeren bir diyetin bağışıklık sistemine zarar verebileceğini gösteriyor. Meyveden gelen doğal şekeri alabilir, tariflerinizi bal/pekmez ve kuru meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

  • TUZ

Toplum olarak tuzu sevdiğimiz bir gerçek. Daha yemeğin tadına bakmadan tuz atanlar kimler?  Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde kişi başına tüketilen tuz miktarı, önerilen miktarın 3 katı. Aşırı tuz tüketimi denilince akla en başta kalp hastalıkları gelse de, uzun vadede temel hücre mekanizmalarının dengesini bozarak bağışıklığın baskılanmasına neden olabiliyor. Zencefil, zerdeçal gibi baharatlarla yemeklerinizi renklendirirken sağlığınıza da katkıda bulunabilirsiniz.

  • C VİTAMINI

Bağışıklık söz konusuysa akla ilk önce C vitamini geliyor. Çoğumuz hastalandığımızda, kolayca atlatmak için C vitamininden zengin meyvelere başvururuz. Hastalık dönemlerinde elbette ki C vitamini çok kıymetli, ancak C vitamini suda çözündüğü için, vücudumuzda depo edilemiyor. Bu nedenle ne kadar çok takviye C vitamini alırsak alalım, ne kadar çok C vitamini yönünden zengin meyve ve sebze tüketirsek tüketelim, fazlası idrar yoluyla vücudumuzdan uzaklaştırılıyor. O yüzden, yeterli sebze meyve tüketip tüketmediğinizi sorgulamanız gerekiyor.

  • D VİTAMİNİ

Açık havada geçirilen zamanın azalmasıyla birlikte D vitamininden yararlanmamızda azalmaya başlıyor. Güneş ışınlarıyla aktifleşen D vitamini eksikliği bağışıklık sistemimizi oldukça etkilemektedir. Özellikle Pandemi sürecinde de D vitamini kullanımının öneminden sıklıkla bahsetmişizdir. D vitamini seviyenize baktırmayı ve fırsat buldukça mutlaka temiz havada doğru zamanlarda güneşlenmeyi ihmal etmeyiniz.

  • PROBİYOTİKLER

Vücudumuzu zararlı bakterilerden koruyan, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan yararlı bakterileri içeren probiyotikler bağışıklık sistemimizin güçlü olmasında olmazsa olmazlardan. Size, tam da mevsim geçişleri yaşıyorken bağışıklığınızı güçlendirmek için, kefir, lahana turşusu, ev yoğurdu gibi doğal probiyotikleri beslenme düzeninize mutlaka dahil etmelisiniz.

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMAK İÇİN 10 ADIM

1- Yetersiz ve kalitesiz uyku en büyük düşmanınız. Uyku kalitenizi artırın.

2- Sağlığınızı destekleyen vitamin, mineral, lif ve fitokimyasallar içeren meyve-sebzeyi günde 5 porsiyon tüketin.

3- Tabağınızı renklendirin, sağlığınıza faydasını görün.

4- Şeker ve tuz tüketiminizi azaltın, baharatların gücünden faydalanın.

5- Yeterli su tüketin; sıvı desteği için bitki çaylarına yönelebilirsiniz.

6- Yeterli protein alın; baklagiller gibi bitkisel proteinlere de sofranızda yer açın.

7- Fiziksel aktiviteyi önemseyin, beslenmenin en iyi arkadaşı egzersizdir.

8- Stresten uzaklaşmaya çalışın; stres arttıkça vücudunuz, dışarıdan gelen etkilere açık hale gelir.

9- Sigara alışkanlığınız varsa azaltmaya/bırakmaya çalışın.

10- Fazla kiloluysanız, bir beslenme programı ile sağlıklı kilonuza ulaşmayı ve korumayı hedefleyin.