MUCİZEVİ BESİN ANNE SÜTÜ

Beslenme doğduğumuz günden itibaren başlayan ve yaşamın sonuna kadar sürekli olarak hayatımızın merkezinde olan bir eylemdir. Sağlıklı bir yaşam için de bebeklikten hatta ve hatta anne karnındayken bile sağlıklı beslenme biçimi benimsenmelidir. Bebeğinizin sağlıklı büyüyüp gelişmesi içinse elinizden ne gelirse yaparsınız. Doğru beslenme ile ideal kilo artışı, ve sağlıklı büyüme gelişme sağlanır. Sağlıklı bebekler sağlıklı gelecekler demektir. Bunun içinse en mucizevi besin ANNE SÜTÜ’dür. Anne sütü karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içeriği ile bebekler için en besleyici besindir. Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen anne sütü, bebeğe ne kadar erken verilirse hem annenin sütünün devamının gelmesi için hem de bebeğin gelişimi için önemlidir. Aynı zamanda bebek ile anne arasındaki bağın kuvvetlenmesi açısından da çok önemli olan emzirme ile bebek kendini güvende hisseder ve anne kokusuyla yakından tanışmış olmaktadır.

Taze annelerin endişe ettiği bir diğer konu ise sütün gelmemesi veya yeterli olup olmamasıdır. Bu konuda endişe etmemeli ve strese girilmemelidir. Anne sütü, doğumdan kısa bir süre sonra gelmeye başlar. Ancak bazen daha geç de gelebilir. Anne bu durumda endişelenmemeli ve stresini yönetmelidir. Zorlu doğum serüveni sonrası ılık bir banyo, dinlenme, bol sıvı tüketmekle sütün gelmesi sağlanabilmektedir. Emzirmeye başlandıktan sonra düzenli emzirme ile de anne sütü artacaktır. Anne sütünü arttıran besinlere de değinecek olursak;

1)      SU: Anne sütünü arttırmada en önde gelen besinlerden birisidir. Anne sütünün %90’ı sudan oluşmaktadır ve doğum sonrası günde en az 2 litre su içmeye özen gösterilmelidir.

2)      YULAF: İçeriğinde bulunan Beta glukan, bitkisel östrojenler sayesinde hem anne sütünü doğrudan arttırıyor hem de anne sütünün salgılanmasını sağlayan hormonların üretilmesini desteklemektedir. Yulafı süt veya yoğurtla tüketebileceğiniz gibi su ile de pişip meyvelerle karıştırarak veya omletin içerisinde de tüketebilirsiniz.

3)      TAHİN: Yüksek kalsiyum içeriği ile anne sütünü arttırmada önemli rol oynayan bir diğer besindir.

4)      REZENE:  İçeriğindeki Galaktagog sayesinde süt miktarını arttırmakta ve süt salınımını sağlayan prolaktin hormonunun salgılanmasına katkı sağlamaktadır. Günde 3 fincan kadar rezene çayı veya rezene içeren bitki çayı tüketebilirsiniz.

5)      CEVİZ- BADEM- FINDIK:  Bu tohumlar vücudumuz tarafından sentezlenmeyen ancak dışarıdan almamız gereken yağ asitleri bakımından zengin olup anne sütünün kalitesini arttırmada önemlidir. Ayrıca içeriğindeki bazı aminoasitler anne sütü üretiminde rol alan seratoninin yapısına katılmaktadır. Her gün ara öğününüzde 1 avuç içi kadar kuru yemiş tüketebilirsiniz. Yanında Kalsiyum içeriği yüksek kuru meyvelerle de destek sağlayabilirsiniz.

6)       ISIRGAN OTU: İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde anne sütü içi gerekli olan bileşenleri sağlamaktadır. Günde 2 fincan ısırgan otu çayı tüketebilirsiniz.

7)      ÇÖREKOTU: Anne sütünün çoğalmasını sağlayan steroidal yapıda bileşenleri vardır. Yemeklerde veya yoğurdun içerisinde rahatlıkla tüketilebilir. Ezilerek tüketilmesi sindirim açısından daha rahat olacaktır.

Anne sütü ile beslenen çocuklar ileride birçok hastalığa yakalanma riski düşük olmaktadır. Anne sütünün faydalarını sıralayacak olursak;

1)      Demir eksikliğine engel olur

2)       Bebeğin kemik yapısının güçlü olması için çok önemlidir.

3)      Bebeğin bağışıklık sistemini güçlü kılar.

4)      Büyüme ve gelişmesi için ihtiyacı olan bütün besinleri bir arada sunar.

5)      Bebeğin ileri yıllarda obezite, astık gibi kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

6)      Fiziksel gelişimi yanı sıra bebeğin zihinsel gelişimini de destekler.

7)      Bebeğin anne ile kurduğu iletişimin güçlü olmasını sağlar.

8)      Ruh halini destekler. Anne sütü alan bebekler daha sakin ve daha huzurludur.

9)      Anne sütü alerjiyi önler. İlk günlerde gelen anne sütüne kolostrum denir. Bu süt bebeğin birçok hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Yararlı bakteriler bu sütte olgun süte göre çok daha fazla olur. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlar. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimini engeller.

10)  Hastalıklardan korur. Anne sütü birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahiptir. İçerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağlar. Bu sayede annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk 9 ay bebeği korur.

Minik bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra sizlerde hastanenizdeki ebe/ hemşirelerden emzirme konusunda bilgiler alabilir hatta ilk gün hastanede onlardan destek de isteyebilirsiniz.

Son olarak sizler için anne sütünü arttırmaya yönelik bir tarif vermek istiyorum. Emziren bütün anneler rahatlıkla ara öğünlerinde tüketebilirler.

ENERJİ KASESİ: (1 KİŞİLİK)

·         4 yemek kaşığı yulaf (dilerseniz az su ile pişirerek lapa kıvamına getirebilirsiniz)

·         1 su bardağı ev yoğurdu

·         1 adet hurma+ 1 adet kuru kayısı + 5-6 adet kuru üzümü doğrayınız.

·         2 yemek kaşığı nar

·         1 tatlı kaşığı tahin

·         5-6 adet çiğ badem

Yulaf ve yoğurdu karıştırınız. Üzerine doğradığınız kuru meyveleri ve narı ilave ediniz. En son çiğ bademi ve tahini gezdiriniz. Afiyet olsun.