POLİKİSTİK OVER SENDROMUM VAR KİLO VEREMİYORUM !

Polikistik Over Sendromu (PCOS), üreme çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 5’inde görülen, yumurtalıklarda birden fazla kist bulunma durumudur. Kadınlarda sık görülen PCOS aslında bir endokrin bozukluktur ve genellikle genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Polikistik over sendromlu kadınlarda, erkeklik hormonu olan androjen yüksek miktarda salgılanır. Bu da, vücutta kan şekerini dengelemekte görev alan insülin hormonunu etkisiz hale getirir ve insülin direncini ortaya çıkarır.Dengelenemeyen kan şekeri, tatlı krizlerine neden olur ve hızla kilo alımı başlar. 

Abdominal obezite yani karın bölgesindeki yağlanma, insülin direnci, dislipidemi (kan yağlarının fazla olması),hipertansiyon,şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar da PCOS’lu kadınlarda görülebilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra beslenme tedavisinin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Hastalığa sahip olan kadınların neredeyse %70’i şişman sınıfında yer alırken, diğer kalan kısmı zayıf olsalar dahi erkek tipi gizli yağlanmaları vardır. Zayıflamada zorluk çeken hastaların temel sorunu ise iştahın açılmasıdır. Çünkü polikistik yumurtalık sendromu hastalarında tokluğu sağlayan, yiyecek alımını azaltan ghrelin hormonu düşük seviyelerde bulunmaktadır. Vücut ağırlığının istenilen aralıkta tutulması ile kan şekeri dengelenmesi, insülin direncinin azaltılması sağlanabilmektedir.

Kan şekerinin kontrolü için öğün atlanmamalı, özellikle kahvaltıya önem verilmelidir.  Yüksek glisemik indeksli karbonhidratlardan ziyade düşük glisemik indeksli karbonhidratlara yer verilmelidir. Bu şekilde tokluk hissi oluşarak geç acıkma sağlanabilecektir. Meyve, sebze, tam tahıllı besinlere diyette daha çok yer verilmelidir. Diyette protein kaynakları olarak yumurta, derisiz balık, tavuk, hindi eti, yağsız kırmızı et, yağsız süt, az yağlı peynir, yoğurt, kefir, ayran ve probiyotikli yoğurtlar her öğünde mutlaka fazla miktarda bulunmalıdır. Şekerli gazlı- gazsız, kolalı içecekler, yapay tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler, şeker içeren tüm tatlı ve hamur işleri, beyaz undan yapılan tüm besinler, tereyağı, kaymak, krema ile pastırma dışındaki şarküteri ürünleri ürünleri beslenme düzenlerinde yer almamalı, omega 3’den olabildiğince zengin beslenilmelidir. İnsülin direncini düzeltmede tedavi edici olan omega 3 kaynakları olan; Keten tohumu, chia tohumu, ceviz, balık, semizotu da mutlaka tüketilmelidir.

 PCOS’un ilaç tedavisinin yanı sıra diyet, egzersiz ve davranış değişikliği önem taşımaktadır.  Bu yüzden sizinde eğer bu rahatsızlıktan dolayı şikayetleriniz varsa mutlaka bir diyetisyene danışmanınızı öneririm.

Sevdiklerinizle birlikte yaşlanabileceğiniz nice sağlıklı günlere.