SÜREKLİ HASTA OLUYORUM DİYENLERE;

Yeni yıla az bir zaman kala düşen hava sıcaklıkları nedeniyle ne yazık ki herkes hasta. Özellikle gelen danışanlarımdan da aldığım en büyük şikâyet sürekli hastalık yüzünden  ilaç kullanmaları ve diyete uyum sağlayamamaları. Kış mevsiminde de hastalıklara karşı vücudumuzu koruyabilmek ancak güçlü bir bağışıklık sistemiyle mümkündür. Güçlü bağışıklık sistemi ise sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçmektedir. Güçlü Bağışıklık Sistemi için Mutlaka;

  • A Vitamininden Zengin Beslenin; Ispanak, Brokoli, Domates, Pırasa, Marul, Havuç gibi sebzeler beta karoten dediğimiz A vitamini türevi bulunmaktadır.
  • E Vitaminini Sofranızdan Eksik Etmeyin; Ayçiçek Yağı, Zeytinyağı, Fındık, Badem, Soya, Ceviz ve Fıstık türevlerini mutlaka tüketin. Ancak Yağ grubundan olan bu besinleri tüketirken kilo kontrolünü sağlamak için porsiyon miktarına dikkat etmekte fayda var.
  • C Vitamini Tüketmediğiniz Bir Gününüz Olmasın; Maydanoz, Yeşil Biber, Kırmızı (Kapya) Biber, Limon, Portakal, kuşburnu,  çilek, greyfurt, kivi, enginar, brokoli, fasulye ve ahududu C vitamininden zengin besinlerdir. Özellikle kahvaltılarınızda maydanoz, biber, domatesin üzerine biraz limon sıkarak tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde mutlaka portakal, mandalina, kivi gibi C vitamininden zengin meyveleri tüketmeye özen gösteriniz.
  • Demirden Zengin Beslenin; Demirden zengin beslenmek için Koyu yeşil yapraklı sebzeleri, kırmızı et, tavuk, kuru kayısı ve kuru üzümü soframızdan eksik etmememiz gerekmektedir. Özellikle yemeklerden 45 dakika önce ve sonra çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin tüketilmemesinde fayda vardır.Besinlerin demir içeriğinden daha fazla faydalanmak için özellikle C vitamini ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Örneğin; Izgara köftenin yanında bol yeşillikli, limonlu bir salata çok yakışacaktır.
  • Haftada 1-2 Kez Mutlaka Balık; Omega-3 içeriği yüksek olan Balıklar hücre yenilenmesi için gerekli olan aminoasitlerden lösini yüksek oranda içermektedir. Özellikle Sardalya, somon gibi yağlı balıklar Omega 3 içeriğinden zengin olduğu gibi D vitamininden de zengindir.
  • Soğuk Algınlığına Karşı Çinko; T -Lenfositlerinin çalışmasında görev alarak soğuk algınlığını atlatmanızda yardımcı olan çinko ihtiyacınızı yumurta, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve tahıl grubu besinlerden karşılayabilirsiniz.
  • Bağırsak Dengesini Koruyarak Bağışıklık Sisteminizi Koruyun; Probiyotikler bağırsak mikroflorasının düzenini sağlayan, vücudumuz için yararlı olan bakterilerdir. Probiyotiklere en güzel örnek olarak yoğurt ve kefir verilebilir. Her gün düzenli olarak yoğurt veya kefir tüketimi bağırsak florasını dengede tutarak bağışıklık sistemimizi korumaktadır.
  • Her şeyin Başı Su; Özellikle soğuk havaların etkisi altında olduğumuz bu dönemde herkes su tüketimini en yazık ki azaltmış durumda. Vücudumuzdan artık maddelerin atımı için su en önemli içecektir. Günde en az 2-2,5 litre su içmeyi ihmal etmememiz gerekmektedir.

İdeal vücut ağırlığının sağlanması, yeterli ve dengeli bir beslenme programının oluşturulması ile düzenli olarak fiziksel aktivitenin sağlanması her türlü hastalık için bağışıklık sistemini güçlü kılacaktır.