TUZUN YERİNE BAHARATLARIN GÜCÜ

Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi; TUZ. Birçoğumuz ne yazık ki yemeğin tadına bile bakmadan tuzu yemeğe dökenlerden. Sofralarda kullanılan tuzun yerini kimi zaman daha sağlıklı düşüncesiyle kaya tuzu veya Himayala tuzu alırken kimi zaman miktarı konusunda kafamızda soru işaretleri kalmaktadır. Peki işin doğrusu nedir?

Türkiye Beslenme Araştırmasına göre günlük tuz gereksiniminin günde 5 gramdan az olması gerekmektedir. Fazla tuz alımı böbrekleri yormakta ve kalbe giden damarlardaki basıncı arttırarak tansiyonun yükselmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda fazla tuz tüketimi vücutta ödeme ve mide kanseri olmak üzere birçok kansere davetiye çıkarttığı, kemik erimesine yol açtığı bilinmektedir.

İşlenmiş ürünler başta olmak üzere, peynir, zeytin, salamura besinler,  salça, ekmek gibi besinlerin tuz oranı fazla olabilmekte ve fark etmeden günlük olarak fazla miktarda tuz tüketimine neden olabilmektedir.  Tuzu hayatımızda azaltabilmek için sizler için birkaç önerim olacak.

  1. Paketli ürünlerdeki Monosodyum glutamat, sodyum nitrat, sodyum askorbat gibi sodyumlu bileşikleri içeren ürünleri tüketmemeye özen gösterin. Bu besinler gizli tuz alımına sebep olan yiyeceklerdir.
  2. Masaya tuzluk getirmeyin.
  3. Evde hazırlanan salça, turşu, zeytin, salamura yaprak gibi besinlerin de çok fazla tuz içerdiğini unutmayın. Bu besinleri tüketirken miktarına dikkat ediniz. Yemeklere koyduğunuz tuz miktarını ona göre ayarlayın.
  4. Tuz yerine kuru soğan, biber, sarımsak, kurutulmuş domates, mantar limon, sirke gibi doğal aroma verici besinleri kullanabilirsiniz.
  5. Besin etiketi okuma alışkanlığı kazanın. Bu sayede tuzsuz veya tuzu azaltılmış besinleri daha kolay tercih edebilirsiniz.
  6. Baharatların gücünü kullanın. Tuz yerine sofralarınıza baharatlardan hazırlayacağınız bir tabağı koyabilirsiniz. Baharatlar hem sağlık açısından önemli aroma vericiler olarak bilinmektedir. İçerdikleri biyoaktif bileşikler sayesinde kanser önleyici, tansiyon düşürücü, gaz problemini çözen, ağrı kesici gibi birçok sağlık etkisi bulunmaktadır.

Başlıca kullanabileceğiniz baharatlara örnek verecek olursam bağışıklık sistemini destekleyen, antioksidan içeriği yüksek olan kekik.  Yüksek oranda K vitamini içeren kekik, demir ve kalsiyumdan da zengindir.  Kurubaklagillerle, sebzelerle ve et yemeklerinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bir diğer baharat olarak zencefili örnek verebilirim. Mide bulantısı, soğuk algınlığı ve grip için birebirdir.  Sarı- turuncu bir renge sahip olan zerdaçalda bir diğer önemli baharatlar arasında yerini alıyor hayatımızda. İltihaba karşı etkili ve Alzheimer için koruyucudur. Zerdaçalın vücuttaki kullanımını arttırmak için karabiber ve zeytinyağı ile tüketmek önemlidir. Ara öğünlerde yoğurdun içerisine karıştırarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Sevdiklerinizle birlikte yaşlanabileceğiniz nice sağlıklı günlere.