VÜCUDUNUZU YAZA HAZIRLAYIN

Bahar ayları geldiği zaman herkeste yaza daha güzel bir vücutla, daha hafif girme telaşı başlıyor. Oysa bu telaşa hiç gerek yok, hayatınızda kalıcı değişiklikler yaratırsanız sürekli bu telaşı yaşıyor olmazsınız. Bu yüzden bu baharda hedefiniz bu alışkanlıkları kalıcı hale getirmek olsun. Diyetin mevsimi olmaz. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları her daim hayatımızın bir parçası olmalı. Peki bu alışkanlıklar neler? Sizlere rahatlıkla uygulayabileceğiniz birkaç öneri vermek istiyorum;

  1. Yeme hızınızı yavaşlatın

Tabağınızdakileri hızlı yerseniz beyninize ‘doydum’ sinyali geç gidecek ve bu da daha çok yemenize sebep olacaktır. Her lokmadan sonra elinizdeki çatal bıçağı bırakın, arkadaşlarınızla birlikteyseniz sohbete katılın. Bu şekilde daha az porsiyonlarda bile doygunluğunuzu hissedeceksiniz.

  1. Sıvı Kalorileri Önemseyin

Kilo verme sürecinde asıl tuzak aldığınız sıvılarda olabilir. Şekerli ve kremalı bir kahveden veya şekerli bir türk kahvesi/ çay ile gün içinde fark etmeden fazladan kalori alıyor olabilirsiniz. Yediklerinizin yanında  içtiklerinizin de farkına varın. Özellikle sıfır kalori gözüken gazlı içecekler de tüketilmemesi gereken içecekler arasında.

  1. Duygusal açlığın farkına varın

Bazen fazla kilolarımızın suçlusu duygularımız olabiliyor. Gerçek açlıkla karışan duygusal açlık tatlı krizlerinin, yeme ataklarının sebebi olabiliyor. Gerçekten aç olup olmadığınızı anlamak için önce ne zaman yemek yediğinizi bir düşünün eğer ara öğün yapmanız gerekiyorsa ara öğün yapabilirsiniz. Eğer duygusal bir açlık olduğunuzu fark ettiyseniz önce bir kupa bitki çayı veya1 bardak maden suyu veya 1 bardak tarçınlı su içip bir süre bekleyin.

  1. Daha çok hareket edin

“Bugün iş yerinde çok yoruldum!”, “Evde çok işim var!”, “Hava yağmurlu!” gibi bahanelerle egzersizini aksatmayın, en azından her gün 45 dakika tempolu yürümeye özen gösterin. Hareket etmeyi bir yaşam tarzı haline getirin. Egzersiz sadece kilo kontrolü için değil sağlıklı bir yaşam için çok önemli.

 

  1. Etiket Okumayı Öğrenin

Eğer etiketlerde sadece son kullanma tarihine bakıp, diğer kısımları göz ardı ediyorsanız artık değişim zamanı geldi demektir. Doğru seçimler yapabilmek için tüm etiket bilgilerine bakın. İçeriğindeki besin etiket açıklamalarını, kalori değerlerini, porsiyon miktarını, günlük alım yüzdesini, vitamin ve mineralleri, diğer besin öğelerini ve yağ yüzdesini inceleyin ürün karşılaştırmanın seçimlerinizde yol gösterici olduğunu göreceksiniz.

  1. Beslenme düzeninizde değişiklikler yapın.

Dengeli ve sağlık beslenmek kadar düzenli beslenmek de çok önemli. Ancak uzun süre tek tip belenme düzeni metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilir. Arada dengeli ve sağlıklı beslenmek şartıyla bir öğününüzü atlayarak aralıklı oruç uygulayabilirsiniz. 

  1. Bir Diyet Arkadaşı Edinin:

Diyetlerin başarısız olmasının en büyük nedenlerinden biri motivasyon eksikliğidir. Diyet arkadaşınızla birlikte, birbirinizi motive ederseniz bu süreç daha eğlenceli ve rahat geçecektir.