Diyetisyen Melis Sipahioğlu

Sıkça Sorulan Sorular

İDEAL KİLO KAYBI NASIL OLMALIDIR?
İdeal kilo ya da sağlıklı kilo aralığı belirlenirken ilk bakılan değer beden kitle (BKİ) indeksidir. BKİ obeziteyi izlerken en sık kullanılan ölçüttür. Beden kitle indeksi boyunuzun metrekare cinsinden kilogramınıza bölümüyle elde edilir. Kişinin önce referans aralıklara göre nerede olduğu saptanır. Bu aralıklar aşağıdaki gibidir.

BKİ

Beslenme Durumu

<18.5

Zayıf

18.5-24.9

Normal

25-29.9

Fazla kilolu

≥ 30

Obez

30-40

1. derece obez

40-50

Morbid obez

>50

Süper obez

Obezite önlenilebilir bir hastalıktır ve vücut yağ yüzdesinin hastalık risklerini arttırdığı seviyelere çıkması olarak tanımlanır. Bu nedenle asıl amaç hızlı şekilde kas ve sıvıdan kilo verilmek değil yağdan kilo vermek olmalıdır.

 

 

ONLINE DİYET İLE BİREBİR GÖRÜŞMENİN FARKI NELERDİR?
Aslında bakarsanız hiçbir farkı yok. Sadece görüntülü görüşme sağlayarak sizlere iletişim sağlıyoruz. Bu şekilde sizlerde;

1) Vakitten kazanırsınız:

Zayıflama kliniğimize gelmeden, evdeki tartınız ile kilonuzu takip eder, her liste değişimi öncesi E-Posta, Whatsapp, telefon yoluyla kilo değişim bilgilerinizi iletirsiniz. Listeleriniz sizin beslenme programınızı uygulamanızın değerlendirilmesi, gelecek dönemde beslenme düzeninizi etkileyebilecek durumlara göre yeniden şekillendirilir.

2) Yüz yüze görüşme paketlerine kıyasla daha ekonomiktir:

Beslenme programlarınızın hepsi uzman diyetisyen Ayşe Gül Güven tarafından değerlendirilir ve hazırlanır. Sunulan hizmetin kalitesinde bir azalma olmaz yine özenli, detaylı, sürdürülebilir ve uygulaması kişiye özgü programlar oluşturulur. Tek farkı liste gönderim saatlerinin daha esnek olmasıdır. Mesai saatlerinin dışında da listeleriniz E-posta, Whatsapp mesaj yoluyla elinize ulaştırılır.

3) Tercih edilen paketin içeriğine göre çıkan uygulama zorlukları anlık olarak değerlendirilip çözüme kavuşturulur.

4) Yüksek motivasyon:

Birey kendini daha serbest ve rahat hisseder, ancak olası program dışına kaçışlar iyi baskılanmalıdır yoksa çabaların sonuca ulaşamama yada daha uzun zamanda ulaşması zorunu ortaya çıkar.

5) Hazırlık telaşı yok:

Günlük hayatınız çok yoğun ise birde işi gücü bırakıp nasıl diyet görüşmesine gidebilirim diyorsanız online diyet tam sizlik. Çünkü evden, işten ya da arkadaş toplantınızdan v.b. kalkıp gelmeden, park yeri arayıp ya da ulaşımda vakit kaybetmeden kendi iç denetiminizle olayları yönetiyorsunuz.

 

 

DİYETE BAŞLAMAK İÇİN NELER YAPMAM GEREKİR?
Diyet daha doğru tanımıyla yeterli ve dengeli beslenme programına başlarken ilk hazır olması gereken şeyler kilo verimine olan isteğiniz, göstermeye hazır olduğunuz çabanız ve bunu hedefe taşıyacak ve orda tutacak olan istikrarınızdır. Sonrasında;

  • Kilo verimine etkisi olabilecek kan tahlillerinin kontrolü gereklidir. Gerekir diyorum çünkü potansiyel vitamin, mineral eksiklikleri, metabolizma hormonlarınız, kan şekeri dengeniz ve regülasyonun da çıkabilecek referans aralığında olmayan değerler sizin diyete uyumunuzu ve kilo verim hızınızı etkiler.
  • Daha sonra vücut analizi ölçümünüz yapılır. Her geldiğinizde yapılan vücut analizi ölçümü ve beslenme programını nasıl uyguladığınızı gösteren besin tüketim kaydınız değerlendirilerek (şart değil ama sürece olumlu etkisi yüksek) bir önceki ölçümle kıyaslanarak değerlendirilir ve gelecek dönemin beslenme programı oluşturulur.
  • Size daha uygun diyet listeleri oluşturabilmem için beslenme düzeninizi anlamak isteyeceğim. Bunun için besin tüketiminizi yani 1 gün boyunca ağzınızdan ne geçiyorsa onun yazılı ya da sözel dökümü isteyeceğim. Yazarsanız daha bütüncül yani atlanmamış unutulmamış olur :). Bu sayede iş yerinde ya da evde ne gibi şartlar ile karşı karşıyayız bunu görür ona göre önlemler alır taktikler geliştiririz. Bu da sizin diyete olan bağlılığınız ve sürdürebilirliğiniz olarak geri döner.
  • Yapılan beslenme ve sağlık değerlendirmesinin yanında kişide hareket azlığı varsa mümkün olduğunca tercihen ılımlı düzeyde aktif olması konusunda teşvik edilir. Besin tüketimi değerlendirilirken kas kitlesinin korunmasında da etkisi olan hareketlilik yapılabilir düzeyde göz önünde bulundurulur.

 

KİLO VERME SÜRECİNDE NEDEN DİYETİSYENE GİTMELİYİM?

Diyet bir diğer tanımıyla sağlıklı yeterli ve dengeli beslenme programı bu işin lisans hatta uzmanlık eğitimini almış kişilerce hazırlanmalıdır. Çünkü ancak bu sayede tam anlamıyla sizin ihtiyaçlarınızı ve uygulanabilirliği göz önünde tutulmuş olacaktır. Ben yazdım uygula gel mantığında bir yaklaşım içermemelidir. Sizin yaşam temponuzu, seçimlerinizi en başında da sağlık durumunuza uygun içerikte olmalı ancak hayatın tadını da kaçırtmamalıdır. Diyet sizin kilo veriminizi ya da sağlıklı kilo aralığında olmanızı sağlayacak ama vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, lif ve flavonoidlerden de mahrum bırakmayacak şekilde hazırlanmalıdır. İşte tamda bu nedenle hangi besin grubundan kaç değişim aldığınızda ve bu içeriğin günün içine nasıl açılıp esneklik sağlayabildiğinin hesabını yapabilen kişilerce yönlendirilmelisiniz. Aksi takdirde uygulama sürecinde herhangi bir besin değişiminin yani ne neyin yerine ne miktarda geçer sorusu aklınıza oturmayacak olur. Bu durumda sürekli düşük kalorili ve besin çeşitliliğinden mahrum kalan ve süreç bittiğinde nasıl yol alacağınızı bilmediğiniz durumların tekrarına yol açar.

 

DİYET YAPARKEN SPOR YAPMAM ŞART MI?
Günümüzde insanlar daha az hareket edip daha fazla araç kullanmaya, daha az merdiven çıkmaya yönelmiştir. Düzenli yapılan egzersiz şişmanlık, insülin direnci, tip 2 diyabet, kan yağları yüksekliği, hipertansiyon, kalp damar hastalığı ve depresyona yakalanma riskini azaltmaktadır.

 

BÖLGESEL ZAYIFLAMA İÇİN NE YAPILMALI?
Bölgesel zayıflamak istiyorsanız ilk amaç toplam vücut yağını azaltmak olmalı. Daha sonrasında bölgesel egzersizler ile vücudunuzun farklı bölgelerindeki kasları güçlendirmelisiniz. Özellikle kadınlar, bölgesel fazlalıklar için G5 masajı, LPG masajı gibi birçok bölgesel zayıflama yöntemine başvuruyor. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bölgesel zayıflama cihazlarına talep artmışken, ‘Bu cihazlar zayıflama için şart mı?’ derseniz. Zorunlu değil ama uygulamak isterseniz tek başına çözüm olmamakla birlikte sürece destek olacaktır. Kliniğimizde de zayıflama sürecinize destek olmak amacıyla LPG ile sıkılaşmak mümkündür.

 

DİYETTE ÇİKOLATA YENİR Mİ?

Elbette yenilebilir. Burada önemli olan çikolatanın çeşide ve porsiyonudur. Kakao oranı %80 olan bitter çikolatayı besin değeri ve içeriğiyle diyet sürecinde her gün olmamak koşuluyla 1 porsiyon meyve yerine tüketebilirsiniz.

 

KİLO VERMEM DURDU. DİRENÇ KİLOSU NEDİR?

Vücudun belli bir kiloya inmesiyle birlikte kendini korumaya almasına direnç kilosu denmektedir. Direnç kilosu kişinin eskiden uzun süre kaldığı kilo olabilirken tartıda rakam değişikliklerinde de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Örneğin 70-71 kiloda ara kilolardan daha uzun süre takılı kalınabiliyor. Direnç kilosunu kırmak için uyguladığımız diyet programlarında, detoks tariflere, detoks sularıne ve daha yoğun yağ yakıcı tariflere yer veriyoruz. Bu süreçte vücudun alıştığı beslenme rutininden çıkması, bazen öğün sayısının değişmesi bazen de diyetin makronutrient içeriğinin değişmesi etkili olabiliyor.

 

ÖDEM ATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Tüketilen fazla karbonhidrat, saatlerce süren yolculuklar, hareketsizlik ve ilaç kullanmak gibi faktörler ödeme neden olur. Bol su içmek, hareket etmek ve ödem atıcı kürlerle birlikte vücudunuzdaki fazla sıvıyı dışarıya atabilirsiniz.

 

İŞTAH AZALTMANIN YOLLARI NELERDİR?
Fizyolojik olarak mı yemeye ihtiyacınız var yoksa duygusal durumlarda mı yiyorsunuz önce bunu düşünmelisiniz. Özellikle kadınların regl dönemlerinde iştahlarının açık olduğunu biliyorsunuzdur. Böyle zamanlarda baklagilleri, süt ve süt ürünleri gibi iştah kesen besinleri tüketebilirsiniz. Böylelikle yediklerinizin de porsiyonu azalmış olacaktır.

 

MENAPOZDA KİLO VERME YAVAŞLAR MI?

Yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleri sonucu adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesine menapoz dönemi denilmektedir. Kadınların adet döngüsünde önemli bir rol oynayan östrojenin üretiminin azalmasıyla birlikte 45-55 yaş aralığında bu döneme girilmektedir. Kilo alımı, sıcak basmaları, gece terlemeleri, uykusuzluk gibi faktör menapoz belirtileridir.  Menapozda kilo vermenin yavaşlamaması için uygun bir beslenme programı hazırlanmalı ve bir beslenme uzmanıyla birlikte çalışılmalıdır.

Diyetisyen Melis Sipahioğlu

55
56

Aklınıza takılanları sorabilirsiniz

Fığla Mah. Onur Plaza No: 19/3
Alanya / Antalya